Warto wiedzieć

ZASADY SEGREGACJI ŚMIECI OD 2019

segregacja 1

 

segregacja 2

 

Segregacja3


 

DODATKOWE KLUCZE DO KORYTARZY DO KOMÓREK LOKATORSKICH

W celu dorobienia dodatkowych kluczy do drzwi prowadzących do korytarzy w których znajduja się Państwa komórki lokatorskie prosimy o kontakt z Administratorem Wspólnoty.


 

OGRZEWANIE

System centralnego ogrzewania na terenie osiedla uruchamiany jest na automatycznie, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 15 stopni Celsjusza. W przypadku odnotowania większej temperatury system pozostaje nieaktywny.


 

STACJA ZMIĘKCZAJĄCA WODĘ

Osoby które chciałby dowiedzieć się więcej na temat stacji odkamieniającej wodę zachęcamy do zapoznania się z broszurą informacyjną firmy Watersystem która instalowała stację. Wspólnota posiada stację odkamieniania wody w wersji Duplex (dwie kolumny zmiękczające wodę pracujące naprzemiennie).

Poniżej załączamy atesty PZH na części składowe urządzenia:

- Zbiornik i głowica sterująca,

- Filtr,

- Żywica.

Przed instalacja urządzenia, woda posiadała twardość około 15 stopni niemieckich (była to woda średnio twarda). Po instalacji stacji twardość wody ustawiona została na około 5-6 stopni niemieckich (woda miękka).

Działanie urządzenia powoduje jedynie redukcję twardości wody, nie ulegają zmianie inne jej parametry, a co za tym idzie nie ma możliwości aby po instalacji stacji naczynia kuchenne zaczęły rdzewieć.


 

BRELOKI i PILOTY

Aby posiadane przez Państwa breloki do systemu kontroli dostępu oraz piloty do bramy i szlabanu cały czas działały poprawnie należy ich używać minimum raz na trzy miesiące. Konieczność taka spowodowana jest ustawieniami zapisanymi w systemie kontroli dostępu. Ze względów bezpieczeństwa, każdy brelok oraz pilot nieużywany od trzech miesięcy automatycznie zostaje zablokowany. System traktuje je jako urządzenia zagubione, skradzione itp. 

Nawet po takim zablokowaniu istnieje możliwość przywrócenia breloka lub pilota do pełnej sprawności. W tym celu należy poinformować Administratora Osiedla o występującym problemie, a następnie pozostawić urządzenie w dyżurce ochrony.


 

JAK WYCZYŚCIĆ PLAMĘ OLEJU NA MIEJSCU POSTOJOWYM?

Plamę oleju znajdującą się na posadzce hali garażowej należy zasypać cementem, trocinami lub innym środkiem który wchłonie pozostałości oleju. Następnie po zamieceniu stanowiska postojowego, miejsce w którym znajdowała się plama oleju należy wyczyścić środkiem usuwającym tłuste zabrudzenia, może to być środek do czyszczenia tarcz hamulcowych w samochodach.


 

UTRZYMANIE TRAWNIKA

KOSZENIE jest to pierwszy i podstawowe zadanie każdej osoby posiadającej trawnik. Czynność tą należy wykonywać co 8 -10 dni w zależności od warunków pogodowych oraz wzrostu trawy. Zabieg ten pobudza trawę do wzrostu oraz zagęszcza ją. Koszony trawnik powinien być suchy, nie należy kosić trawy mokrej. Podczas długotrwałych upałów należy zmniejszyć częstotliwość koszenia oraz lepiej kosić wyżej. Najbardziej intensywnie trawnik należy kosić w okresie wiosny i lata. W okresie jesiennym należy zmniejszyć intensywność koszenia.

NAWOŻENIE zapewnia silny wzrost roślin. Prace należy przeprowadzać, gdy ziemia jest wilgotna, ale roślinność zdążyła przeschnąć. Należy korzystać z uniwersalnego nawozu wieloskładnikowego lub specjalistyczny nawóz do trawników. Zaleca się aby nawożenie odbyło się przynajmniej 3 razy w roku – wiosną, w środku lata oraz ostatni raz pod koniec sierpnia.

PODLEWANIE decyduje o prawidłowym rozwoju traw. Nie można do puścić do sytuacji w której podłoże wyschnie całkowicie. Spowoduje to wyschnięcie trawy i konieczność ponownego zasiewu. Trawnik należy podlewać systematycznie, najlepiej rozproszonym strumieniem wody. Ilość podlewania trzeba dostosować do warunków pogodowych. Gdy panują duże temperatury podlewanie powinno nastąpić nawet codziennie. Trawnik podlewamy, aż ziemia nasyci się wodą do głębokości około 15 cm.

ODCHWASZCZANIE należy wykonywać regularnie. Pozwoli to utrzymać trawnik w dobrej kondycji, jednocześnie poprawiając jego estetykę. Jest to żmudna i nie mająca końca praca, zwłaszcza przy usuwaniu chwastów wieloletnich takich jak mlecz czy mniszek.